Zestaw przydatnych wtyczek do WordPressa

Moja lista wtyczek, które uznaję za „niezbędne”, czyli takich bez których ciężko się obejść.

1. Akismet
Domyślna wtyczka w WordPressie. Uważam, że warto ją włączyć, wpisać klucz API i mieć problem spamu w komentarzach z głowy.

2. Conditional CAPTCHA dla WordPress
Mamy już wtyczkę od spamu. Tylko co, jeżeli spam nie jest spamem? Od tego jest captcha. Jeżeli Akismet uzna, że komentarz jest spamem, włączy captche i użytkownik będzie musiał wpisać kod.

3. Contact Form 7
A co gdyby ktoś chciał mieć formularz kontaktowy? Z pomocą przychodzi Contact Form 7. Prosty, intuicyjny i bardzo łatwo go zmodyfikować (nowe pola, wiadomości po wysłaniu, itp).

4. Easy FancyBox
Teraz czas na upiększenie bloga. Brzydko otwierające się zdjęcia w nowym oknie? Easy Fancybox i każde zdjęcie otworzy się w nowoczesny i wygodny sposób. Dodatkowo obsługuje filmy oraz zawartość inline.

5. Exec-PHP
Czas na wtyczkę dla programistów. Powiedzmy, że potrzebuję dodać kod PHP do wpisu. Co wtedy? WordPress na to nie pozwala. Jedna wtyczka i sytuacja się zmienia. Mogę już dodać kod PHP do wpisów, na strony czy do widżetów. Dodatkowo mogę ustalić, kto ma możliwość wstawiania takiego kodu.

6. Google XML Sitemaps
Coś dla robotów. Mapa strony generowana automatycznie i dodawana do wyszukiwarek. Można chcieć czegoś więcej?

7. Subscribe to Comments Reloaded
Bądź na bieżąco z odpowiedziami na Twoje komentarze. Kontroluj swoje subskrypcje i otrzymuj informacje na maila o nowej odpowiedzi na Twój komentarz.

8. WordPress.com Jetpack
Lubisz sprawdzać, ile osób zajrzało na Twój blog? Co wpisywali w wyszukiwarce? Jakie wpisy czytali? Dzięki tej wtyczce masz to wszystko pod ręką. A dodatkowo kilka innych ciekawych opcji.

9. WordPress Database Backup
Kopia bazy danych na serwerze, na maila lub zapis na komputer.

10. WP Super Cache
Cache. Przyśpiesz swój blog. Zmniejsz ilość używanej pamięci i… zarządzaj wszystkimi opcjami z panelu administracyjnego. Od ciebie zależy, co, kiedy i na jak długo cache’ujemy.

Oczywiście, każdy może mieć inny zestaw swoich wtyczek. Ja też sporo testowałem i pozostałem przy tych. Dodatkowo staram się, aby wszystkie wtyczki były po polsku. Jeżeli nie mają polskiej wersji, to taką tworzę. Nie dlatego, że nie znam angielskiego, ale dlatego, że wygodniej mi się pracuje na polskiej wersji 🙂

DODANO:
Zapomniałem o jeszcze jednej.
11. WP-PageNavi
Koniec w niekończącym się klikaniem w „Starsze wpisy”, jeżeli chce się przejść na ostatnią stronę wpisów. Zamiast dwóch linków: „Nowsze wpisy” i „Starsze wpisy” mamy ładną paginacje 🙂 Powiem więcej. W Thesis wystarczy jeden hook i gotowe. Bez przeglądania plików czy edycji każdego z osobna.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Xenon 23 maja, 2012 o 00:23

Naprawdę fajny poradnik. Część zapewne wykorzystam u siebie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Odpowiedź